odi2

Switch to desktop Register Login

רום (כתות ג'-ט')

רום ג: יום שני 16:15-19:15

רום ד: יום חמישי 16:15-19:15

רום ה-ו: יום רביעי 16:15-19:15

רום ז-ט: יום רביעי 17:00-19:30

 

תכנית "רום" היא תכנית העשרה המיועדת לתלמידים מצטיינים בין הכתות ג-ז והינה תכנית צומחת הפועלת בשעות אחר הצהריים.

התכנית משלבת למידה חווייתית בין תחומי דעת שונים ממדעים אומניות והומניסטיקה. בין הנושאים הנלמדים נמצא קורסים העוסקים בזאולוגיה, הוכחה ,אמנות, מטאורולוגיה ,תיאטרון ועוד…

מורי תכנית "רום" הם חלק מצוות רמ"ה ובונים את התכניות הייחודיות בהתאמה לצרכים הפדגוגיים של הילדים תוך טיפוח הסקרנות והיצירתיות הטמונים בהם. תלמידי תכנית "רום" לומדים שני קורסים סמסטריאליים (כלומר ארבעה קורסים בשנה).התכנית נבנית בצורה ספיראלית תוך התייחסות למיומנויות והידע אליהם נחשפים הילדים במהלך שנות השתתפותם בתכנית.

 

שיעורים

 שכבה ג'
רכז כתות ג- ד"ר אלעד שגב

זואולוגיה - ירון גרינברג

בקורס זואולוגיה נכיר את עולמם המופלא של בעלי החיים. נעסוק בנושאים כגון מיון עולם החי, היכרות מגוונת עם מחלקות בעלי החיים ועוד נושאים נבחרים,  נעשה זאת במגוון שיטות ודרכים.

הלמידה בקורס מגוונת וחווייתית, מועברת בשילוב מצגות, חידונים, משימות קבוצתיות בדגש על שיתוף פעולה, תרגילי המחשה, וכמובן שגם עבודה עם בעלי חיים במגוון דרכים.

תיאטרון- דיוויד בילנקה

קורס התיאטרון יעסוק השנה במונולוגים . בזמן המונולוג, השחקן ניצב לבדו על הבמה או מול המצלמה ובאמצעים מינימליסטיים מספר סיפור מרתק סביב הדמות אותה הוא מציג.
במסגרת המפגשים, ננסה להבין מהי דמות ומהו מונולוג, נכיר סוגים שונים של מונולוגים מתוך ספרים ומחזות, כמו-כן ננסה להבין איך ניתן לכתוב מונולוג באמצעות אימפרוביזציה. הילדים ימציאו דמויות מקוריות ויכתבו בהשראתן מונולוגים. גולת הכותרת של הקורס תהיה כשהילדים יבצעו בעצמם בכיתה את המונולוגים שכתבו. כדי לקשוריוסיפו לדמות אביזרים ותלבושות כיד הדמיון, במטרה להעשיר את עבודתם התיאטרלית.

הוכחה – ד"ר יואב ברויאר

במהלך הקורס נפתח את חשיבתנו הריאלית במגוון כיוונים ונושאים.
נתרגל לוגיקה קלאסית, נטעם מעט מתורת הגרפים, נלמד אודות הצפנה ונפצח צפנים ,נשמע סיפורים רבים שמטרתם להקנות הרגלי חשיבה מחד גיסא ולפתח את הדמיון מאידך גיסא,
נתנסה בדומינו המבוסס על כללים מורכבים, נלמד מהי רדוקציה ונפתור חידת שיבוץ...כל החוויות הללו יעשו תוך כדי משחק בשמחה

רותי דה פאריס - אמנות, סדנת חומרים

במהלך השנה נעבוד דרך הדמיון שלנו, נלמד על פנטזיה ומיתולוגיה, ועל הייצוג שלהם באמנות. נלמד איך לעבוד מסודר ואיך להתפרע, לשחרר ולבטא את עצמנו במגוון רחב של חומרים ואנרגיות. נסתכל על עצמנו ועל סביבתנו, נחשוב על מושגים רחבים באמנות וביום יום. נחקור את גבולות התנועה והיצירה שלנו, ונלמד איך לפתח את הרעיונות שלנו. נלמד מושגים מעולם האמנות, טכניקות קלאסיות לשימוש בכלי העבודה והחומרים בסדנא.

ענת אש-מור – ממעמקי הכדור

"מעמקי הכדור" הוא מסע מרתק המתחיל בליבת כדור הארץ, וממשיך דרך כל שכבותיו עד לאטמוספירה. יחד, נבין מדוע כדור הארץ עגול ומה גורם לו להיות משוכב כפי שהוא. נבקר בקרום בו אנו חיים, נכיר ונתנסה יחד בתהליכים הגיאולוגיים המעצבים אותו דרך ניסוי, תהייה ותצפית. נמשיך במסענו ונקשור את כדוה"א אל השמש והאקלים שסביבנו ונבין כיצד כל הגורמים הללו משפיעים על כלל התהליכים הגיאולוגיים, שרשראות ההרים והעמקים שסביבנו. לסיום, נצרף את כל חלקי הפאזל וכמו האסטרונאוטים נביט מרחוק על התמונה הכללית שנקראת הכדור הכחול.

 

שכבה ד'
רכזת כתות ד- ענבל צייזלר

שחמט - גנאדי בירגר

בשעת המשחק התלמיד מפנה את תשומת ליבו ל"עולם אחר" עם חוקים משלו וזה משחרר אותו מהגבולות והמחויבות של ה"עולם האמיתי". תחושת שחרור זו נותנת לו חופש לנסות דברים חדשים. לאורך כל המשחק התלמיד עומד בפני אתגרים מחשבתיים ונדרש למצוא פתרון לבעיות אותן הוא פוגש במהלך המשחק. חווית המשחק יוצרת תנאים טובים ללמידה הנובעת מהנאת המשחק.
במקביל, נעשה הכירות עם עקרונות השחמט. נלמד לקחת אחריות להחלטות הנעשות במהלך המשחק (נגעת נסעת), ונלמד להבחין ב"יופי" הטמון במשחק באמצאות פתירת בעיות וניתוח משחקי מופת.

מאחורי המסיכה- גילה פוליצר

קורס התיאטרון ישלב פעילויות חווייתיות הנשענות על דמיון ויצירתיות בעבודה אישית וקבוצתית.
נתנסה בתרגילי אימפרוביזציה (אלתור) דרך עולם המסיכות הניטרליות כבסיס שממנו ניצור דמויות שונות ומגוונות. המסיכה הניטרלית, שמסתירה את פני השחקן, משבשת את ערוץ התקשורת "הרגילה" ומאלצת אותנו להישען על שפת הגוף והתנועה.
לקראת סוף המחצית נעלה סצינות מתוך מחזה ילדים מוכר- נלמד לנתח טקסט, לחלק טקסט לביטים ולהבין מהן פעולות משחקיות.
אני מאמינה בעולם התיאטרון ככלי לביטוי אישי שבו כל ילדה וילד יכולים לרתום את מכלול חוויותיהם, דמיונם ורגשותיהם לתוך דמות פיקטיבית ולספר סיפור דרך הפריזמה שלהם.

ממעמקי האדמה ועד לירח - עומרי אפשטיין

התלמידים ישחקו דמויות בעלות סט כישורים, מטרות, ידע, יכולות ונתונים שונים. הדמויות פועלות בעולם דמיוני שמתווך, מתואר ומופעל על ידי המנחה. המנחה שם מול התלמידים אתגרים, מצבים ומשימות שעליהם לפתור על מנת להתקדם במסגרת המשחק. ישנם סוגים רבים של משחקי תפקידים והשנה בחרנו ב מבטן האדמה ועד לירח – המתרחש בעולמם העשיר של ספריו של ז'ול ורן!
הצטרפו אלינו למסע בעקבות ספריו של ז'ול ורן - סביב לעולם ב80 יום, 20,000 מיל מתחת לפני המים, המסע אל הירח, המסע אל בטן האדמה, אי התעלומות ועוד
הקורס משמש כאמצעי לפיתוח יכולות חשיבה תהליכית, הומור, שיתוף פעולה, יצירתיות, חשיבה מתמטית, שימוש במשאבים, מוסר, יכולות ורבליות ועוד. הפעילות מועברת בעזרת אתר ROLL 20 , לוחות קרב וקלפי כוחות

מדע אחר- עידו שמיר

קורס דינמי ומעניין העוסק במדע דרך צורת הסתכלות מעניינת, אחרת, שונה ומסקרנת.נבין את העקרונות המדעיים מאחורי תופעות מעניינות ומדוע הן בכלל מתרחשות.
הקורס יעודד את התלמידים לחשיבה יצירתית, מקורית, פיתוח מבנים במענה לצורך מסויים, התנסות בתהליך תיכון מוצר, תכנון וחשיבה תהליכית, פיתוח הדמיון, העלאת השערות ופתרון קונפליקטים. נבין כיצד בנויות הקשתות הרומיות ומדוע הן לא מתמוטטות.
נבסס את הלימוד על שני עקרונות מרכזיים – כוח המשיכה וחיכוך. נבין איך בנויים גשרים, מדוע חלקי הגשר לא משתחררים האחד מהשני וננסה את כוחנו בבניית אחד.

 

 

שכבות ה-ו
רכז כתות ה-ו- גיא מור

הוכחה – ד"ר יואב ברויאר

במהלך הקורס נפתח את חשיבתנו הריאלית במגוון כיוונים ונושאים.
נתרגל לוגיקה קלאסית, נטעם מעט מתורת הגרפים, נלמד אודות הצפנה ונפצח צפנים ,נשמע סיפורים רבים שמטרתם להקנות הרגלי חשיבה מחד גיסא ולפתח את הדמיון מאידך גיסא,
נתנסה בדומינו המבוסס על כללים מורכבים, נלמד מהי רדוקציה ונפתור חידת שיבוץ...כל החוויות הללו יעשו תוך כדי משחק בשמחה

עיצוב בתלת מימד- ענבל צייזלר

הדפסה תלת מימדית היא טכנולוגית העתיד שכבר עכשיו נמצאת בהישג ידינו.
כמעט כמו במעשה קסמים, כיום ניתן להדפיס בתלת מימד צורות ומוצרים העולים בדימיוננו, אך כיצד עושים זאת?
בקורס נלמד את יסודות המידול התלת מימדי וכיצד להפוך רעיון למוצר תלת מימדי מודפס.
נכיר את טכנולוגית ההדפסה, כיצד היא פועלת, יתרונותיה וחסרונותיה ואיך אנו יכולים לעשות בה שימוש לצרכינו.
נלמד למדל בתוכנת טינקרקאד, בעזרתה נבנה מוצרים ומשחקים מקוריים פרי תכנונכם אותם נדפיס בתלת מימד.

WAY TO GO- ד"ר אורי גלובוס

גו הוא משחק הלוח העתיק ביותר בעולם ומשחק המחשבה הלאומי של סין יפן וקוריאה.
למשחק חוקים פשוטים ביותר ועם זאת הוא בעל עומק אסטרטגי רב.
המשחק משמש שפה ודרך אימון לאצולה בסין וביפן מזה אלפי שנים והשפעתו התרבותית ניכרת בקלסיקות סיניות ויפניות כגון ״חכמת המלחמה״ של סון טסו.
כיום יש למשחק עשרות מיליוני שחקנים אוהדים ברחבי העולם שרובם מרוכזים באסיה, שם יש גם ערוצי טלוויזיה שמוקדשים למשחק ושחקני גו מקבלים מעמד של סלבריטאים.
גו נחשב במזרח כאימון המושלם למח ומקושר עם הישגים גבוהים בפרט בחשיבה מופשטת ויצירתית.
בקורס, נשחק, נרכוש מושגים אסטרטגיים ונבין אותם בהקשר של המשחק ותרבות המזרח.

"מפגשים עם המח- משי ג'רסי

בקורס "מפגשים עם המוח" נתעסק באחת החידות הגדולות והמרתקות ביותר: איך המוח
עובד, והופך אותנו למי שאנחנו? נתבונן בשאלה זו דרך נקודות המבט של תחומים שונים
כמו פסיכולוגיה, פילוסופיה, ביולוגיה, בלשנות ואפילו מדעי המחשב. יעניינו אותנו במיוחד
שאלות המחברות את המוח לעולמות אחרים, כמו תקשורת, שפה, ספרות ועוד... בקורס
ננסה לייצר שאלות, ולאו דווקא למצוא תשובות, ואפילו נתנסה במחקר מוח בעצמנו!

 

שכבות ז-ט (חטיבת ביניים משותפת לרמה ורום)
רכז כתות ז-ט- גיא מור

אקולוגיה - יותם בר

מהיכן מגיע המידע אל ספרי הזואולוגיה? ומדוע יש כל כך הרבה דברים שעדיין איננו יודעים?
בקורס נגלה מה אנו יועדים על בעלי חיים, על מערכות היחסים וההתנהגות שלהם, ולא פחות חשוב מכך, נקבל כלים להגדיר מה איננו יודעים, וכיצד נגשר על פערים אלו. נחקור, נלמד ונגלה באילו דרכים משתלב עולם בעלי החיים בזה האנושי, נתרגל דרכי התבוננות חדשות בטבע המשולב בעולם בני האדם, וכמובן, נבדוק האם, וכיצד כל זה משמעותי עבור כל אחד ואחת מאיתנו. 
 
המפגשים יסובו סביב מקרי בוחן אקולוגים אמיתיים ויגעו בנושאי אבולוציה, תקשורת והתנהגות בעלי חיים, ויילמדו בלמידה היברידית לאורך השנה.

"מפגשים עם המח- משי ג'רסי

בקורס "מפגשים עם המוח" נתעסק באחת החידות הגדולות והמרתקות ביותר: איך המוח
עובד, והופך אותנו למי שאנחנו? נתבונן בשאלה זו דרך נקודות המבט של תחומים שונים
כמו פסיכולוגיה, פילוסופיה, ביולוגיה, בלשנות ואפילו מדעי המחשב. יעניינו אותנו במיוחד
שאלות המחברות את המוח לעולמות אחרים, כמו תקשורת, שפה, ספרות ועוד... בקורס
ננסה לייצר שאלות, ולאו דווקא למצוא תשובות, ואפילו נתנסה במחקר מוח בעצמנו!

 

 

 

למעלה

Rama School. All rights reserved.

Top Desktop version