odi2

Switch to desktop Register Login

לילה בלי ירח

ליקוי הירח בשלבים כפי שצולם מרמת השרון, ע"י גלית אלנקווה, אם לתלמידה במרכז רמ"ה. ליקוי הירח בשלבים כפי שצולם מרמת השרון, ע"י גלית אלנקווה, אם לתלמידה במרכז רמ"ה.

כמה פנים יש לירח? במרכז רמ"ה לטיפוח תלמידים מחוננים ומצטיינים הוכיחו שהתשובה תלויה במי שנשאל , וככל ששואלים יותר אנשים כך התשובה הולכת ומסתבכת.
ביום רביעי האחרון, בזמן שרבים מתושבי הארץ ניסו להציץ דרך חלונות הבית כדי לראות את ליקוי הירח שארע בשעות הערב, כ- 350 הורים ותלמידי מרכז רמ"ה לקחו חלק בפעילות שבחנה את פניו הרבים והמגוונים של הירח והסתיימה בתצפית טלסקופית על הירח על כל שלביו.


אודליה כהן-אופנהיים מנהלת מרכ"ז רמ"ה למחוננים ומצטיינים מספרת על "לילה בלי ירח" :
"ליקוי הלבנה זימן לנו אפשרות "להגיע" אל הירח בשלל צורות. מהרצאות מדעיות על הירח ליצירות אמנות מפורסמות כמו  Starry night  של ואן גוך וציירים כמו מאגריט , רוסו ועוד...
ברקע התנגנו יצירות מוסיקאליות כמו "סונטת ליל ירח" של בטהובן ואפילו "אור הירח" של אביב גפן. זו היתה הזדמנות מצוינת להפגיש את כל קהילת מרכז רמ"ה על שלל התכניות השונות הפועלות בה, מקטנים ועד גדולים לערב משותף של למידה במפגש רב תחומי סביב נושא מאחד".

אז כמה פנים לירח?   בואו נראה כמה נקודות מבט אפשריות:


1."הצד האפל" ו"הצד הקרוב": לצופה מכדור הארץ ניראה כאילו לירח יש רק צד אחד, והוא הצד "הקרוב" אותו אנו רגילים לראות מכדור הארץ. הסיבה לכך היא כי היום והחודש של הירח שווים, מה זאת אומרת? היממה הירחית היא הזמן שלוקח לירח להקיף את עצמו והחודש הירחי הוא הזמן שלוקח לו להקיף את כדור הארץ. ומשום שזמן ההקפה של כדור הארץ שווה לזמן ההקפה סביב עצמו , אנו תמיד רואים את אותו הצד מופנה אלינו. ומדוע הצד האפל קרוי אפל? פשוט משום שאנו לא רואים אותו, אך הוא מואר באותה מידה כמו הצד הקרוב. בכל תחילת וסיום חודש עברי, בזמן שהצד האפל מואר כולו, הצד המואר חשוך לגמרי. אם כך מה ההבדל הגדול בין הצד האפל לקרוב? אפשר לראות בתמונה כי הצד האפל מלא במכתשים שנוצרו מפגיעות רבות של מטאורים, ואסטרואידים. הצד האפל תמיד מופנה לחלל ולכן הוא חשוף יותר לפגיעות מסוג זה. (מתוך הרצאתו של ד"ר אלעד שגב מדען ומורה ברמ"ה)


 
2.סכנה בטיחותית, למרות שאין שם מכוניות יש שם תאונות. לטובת המשימה אפולו 15 פיתחו בנאס"א במשך שנתיים רכב חלל שיאפשר לאסטרונאוטים להרחיב את השטח אותו הם חוקרים. שלושה פרמטרים חשובים היו לרכב: 1. ניתן יהיה לארוז אותו כך שלא יתפוס הרבה מקום בחללית. 2. משקלו של הרכב לא יהיה גבוה ויאפשר את שיגורו לירח. 3. הוא יוכל לאפשר לשאת משקל של אסטרונאוטים והציוד שלהם. ואכן הרכב שפותח היה במידות שיהיו נוחות לנהיגה וגודלו היה 3 מטר אורכו ורוחבו  2.3 מטר, הרכב נבנה כך שניתן לקפל אותו לתוך ארגז ברוחב של חצי מטר ואורך של מטר וחצי. משקלו של הרכב (על כדור הארץ ) היה 210 ק"ג ואפשר נשיאה של 700 ק"ג נוספים.  הרכב שימש את האסטרונאוטים על הירח, עליו הם נסעו מרחק של 30 ק"מ ולאחר ש"השתוללו" עם הרכב על הירח נשבר אחד ממגני האבק שמעל לגלגל, וכתוצאה עלה המון אבק אשר הפריע ולא אפשר המשך נהיגה. האסטרונאוטים אלתרו במקום מגן כנף חדש בעזרת מפה גיאולוגית מנוילנת שהייתה ברשותם ומעט סלוטייפ... תאונה זו נרשמה בהיסטוריה בתור תאונת הדרכים  הראשונה שארעה מחוץ לכדור הארץ, במקום בו אין רכבים נוספים.  (מתוך הרצאתו של טל ענבר מומחה לאסטרונומיה ומורה ברמ"ה)


3. הירח הוא בכלל שעון היד של האלמוגים, וגם של אורגניזמים ימיים  רבים אחרים כדוגמת, ספוגים, תולעים סרטנים ואפילו דגים . מתברר שלירח השפעה אדירה על הים. מלבד תופעות של גאות ושפל המוכרות לכולם, הירח אחראי גם לתזמן את מחזור הרבייה של אלמוגים. אלמוגים הם אורגניזמים השייכים למערכת הצורבים (Cnidaria) , קיימים  מיני אלמוגים  בעלי זוויגים נפרדים בהם נתן להבחין בין  מושבת אלמוג זיכרית ומושבת אלמוג ניקבית. יש גם מיני אלמוגים שהם הרמפרודיטיים, אותה מושבה מייצרת גם תאי מין נקביים וגם תאי מין זכריים. ברוב מיני האלמוגים  ההפריה מתרחשת בגוף המים, במימי השונית. חוקרים סוברים כי כדי לאפשר הפריה של תאי הביצית  ע"י תאי הזרע נברר מנגנון המתזמן את מפגש תאי המין הנקבי והזכרי, המבוסס על הירח. כך שכל האלמוגים מאותו המין משחררים לים באותו הזמן- על פי מועד בשנה  ומצב הירח (באיזה רביע של חשיפה הוא נמצא) את תאי הזרע והביצית יחד. כאשר  תאי המין משוחררים לים מריקמת האלמוגים  באותו הלילה או אותה תקופה קצרה יש להם סיכוי טוב מאוד ל"הפגש" ולאפשר הפריה של תאי הביצית (מתוך הרצאתו של ד"ר איציק בריקנר חוקר ומורה ברמ"ה).

4.הירח שייך לסופרים. "לילה אחד, בשעה מאוחרת מאוד, חזר הרב של חֶלֶם לביתו מבית המדרש. ערב ראש חודש היה, הירח לא נראה בשמיים ולכן היו רחובות העיירה חשוכים. הרב גישש את דרכו חזרה הביתה, נפל ומעד ברחובות האפלים ורק בנס הצליח למצוא את דרכו לביתו.
עם היוודע המקרה התכנסו פרנסי העיירה וחכמיה.
קם רֶבּ אַלְטֵּר הדיין ואמר:  "לא ייתכן שאנשי חלם יסכנו את נפשם כשהם נאלצים ללכת בלילות ברחובות החשוכים! יש להאיר את רחובות העיירה!"
"נכון מאוד" השיב רֶבּ סֵנְדֶר, "בואו נחשוב על פתרון. כיצד נאיר את רחובות העיירה?"" כך מתחיל סיפורם המפורסם של חכמי חלם שניסו ללכוד את הירח. השחקנית לירון בן-ששון, משוכנעת כי הירח הוא בכלל תפאורה מדהימה לאין סוף סיפורים ומחזות. בערב הליקוי המחיזה יחד עם תלמידי בית הספר מספר סיפורי ילדים שבהם לירח יש תפקיד חשוב. את הדגש נתנה לירון לספרם של אתגר קרת ושירה גפן  "לילה בלי ירח" וכמובן לעיסוק האובססיבי של  "חכמי חלם" שניסו ללכוד את הירח בדרכים שונות ומשונות.

 

5.הפילוסוף הגדול אפלטון נמצא על הירח. אפלטון שהיה אחד מגדולי הפילוסופים היווניים ושאת התפיסות שהוא ניסח ניתן לראות גם כיום מיושמות בתחומי הפילוסופיה של המדע, זכה כי אחד ממכתשי הירח יקרא על שמו (המכתש אפלטון מסומן במעגל אדום בתמונה מטה). כל המכתשים על הירח קרויים על שמם של מדענים שתרמו לחקר והבנת החלל. בין המכתשים מצויים גם מספר מכתשים על שמם של אנשי מדע יהודיים וביניהם  אברהם זכות, רבי לוי גרשום , אבן עזרא, ואלברט איינשטיין. ניתן לספר רבות על פועליהם של כל אחד מהמדענים שקיבלו את הזכות שמכתש על הירח יקרא על שמם. אך מעניין לספר כי אברהם זכות היה היסטוריון ואסטרונום יהודי שהוזמן ע"י מלך פורטוגל לסייע בהכנת לוחות אסטרונומיים שיסייעו בידיהם של הימאים הפורטוגזים במסעות כיבוש וגילוי יבשות. לימים לוחות אלו שימשו את קולומבוס במסעותיו לגילוי יבשת אמריקה. (מתוך הרצאתו של ד"ר אלעד שגב מדען ומורה ברמ"ה)


ליקוי הירח בשלבים כפי שהוא צולם ע"י גלית אלנקווה מרמת השרון. בתמונה ניתן להבחין בצל הירח אשר הולך ומסתיר את הירח עד שזה כמעט נעלם, ואז, באופן מופלא נצבע הירח באדום, במקום להשחיר לגמרי. תופעה זו היא תוצאה של האטמוספירה שמקיפה את כדור הארץ. האטמוספירה של כדור הארץ משמשת כמעין עדשה ומצליחה לכופף מעט את האור האדם כך שזה "עוקף" את כדור הארץ ומאיר את הירח באור אדום.

אז כמה פנים יש לירח? תלוי את מי שואלים, ומה אתם תענו כשתשאלו כמה פנים לירח?

 

 

 

דרג פריט זה
(1 הצבע)

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

למעלה

Rama School. All rights reserved.

Top Desktop version